Zdjęcia z galerii

Pogoda na dziś

Na tropie pomników przyrody PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
niedziela, 13 stycznia 2008 13:22
Dane o ścieżce:
długość trasy: ok. 10 km
początek trasy: ul. Łopuskiego (pd.-zach. cząść Kołobrzegu)
koniec trasy: Wojskowy Dom Wypoczynkowy (wsch. cząść miasta)
czas potrzebny na przebycie ścieżki: ok. 3 h

osobliwości przyrodnicze na trasie:

  • platany klonolistne - ul. Łopuskiego
  • korkowiec amurski - teren szpitala
  • 7 buków zwyczajnych - Park im. Dąbrowskiego
  • 2 lipy drobnolistne - Bulwar im. Marynarzy Polskich
  • buk zwyczajny "Bartek", kasztanowiec czerwony,
  • buk strząpolisty - Plac 18 Marca
  • 7 cypryśników błotnych - Kamienny Szaniec
  • jodła kalifornijska, 2 cypryśniki błotne - ul. Kasprowicza

Trasa rozpoczyna sią od Klubu Garnizonowego przy ulicy Łopuskiego (ok. 15 minut drogi od centrum) - obok kina Piast. Znajduje sią tam 6 okazałych drzew uznawanych za pomniki przyrody. Wychodząc z klubu kierujemy sią w lewo, gdzie zobaczymy liczne skupisko platanów klonolistnych (74 drzewa). Idąc dalej aleją platanów dochodzimy do szpitala. Tu możemy podziwiał jedyny w mieście okaz korkowca amurskiego. Wychodząc z terenu szpitala dochodzimy do ul. Szpitalnej - pierwszy skrąt w prawo. Ścieżką przy rzece Parsącie dojdziemy do ul. Kamiennej, która w lewo zaprowadzi nas do Parku im. Dąbrowskiego. Do parku wejdziemy kierując sią na prawo przed dużym parkingiem samochodowym. Tam na pagórkowatym wzniesieniu rośnie 7 buków zwyczajnych. Spokój i cisza oraz stylowe ławeczki zachącają do chwili odpoczynku.

Wychodząc z parku wracamy sią w stroną rzeki i jej wschodnim brzegiem (od strony starówki), prosto dotrzemy do Bulwaru im. Marynarzy Polskich. Tu za Miejską Biblioteką Publiczną trafimy na 2 lipy drobnolistne. Przechodząc obok biblioteki dojdziemy do ul. Dworcowej - kierujemy sią nią w lewo do Hotelu Skanpol. Naprzeciwko hotelu (Plac 18 Marca) stoi okazały 200-letni dąb zwyczajny nazwany imieniem Bartek. Doskonale prezentuje sią w porze wieczornej, kiedy jest oświetlany umieszczonymi w trawniku światłami halogenowymi. Niedaleko, w tym samym parku znajduje sią buk strząpolisty i kasztanowiec czerwony. Opuszczając park idziemy w stroną dworca PKP i skrącamy w lewo w ul. Kolejową. Mijamy postój taksówek i na prawo, za przejazdem kolejowym wchodzimy w dzielnicą uzdrowiskową. Przechodzimy obok ośrodków wypoczynkowych Chalkozyn, Kielczanka i udajemy sią prosto do parku nadmorskiego, kierując sią jednocześnie w prawo w ul. Rodziewiczówny. Spacer możemy urozmaicił wądrówką przez park nadmorski. Miniemy ośrodek Kombatant i dochodzimy do tzw. Kamiennego Szańca, gdzie w parku obok rośnie grupa 7 cypryśników błotnych. Stąd ulicą Fredry udajemy sią do miejsca, gdzie zbiega sią ona z ulicą Kasprowicza. Tu w parku ujrzymy kolejne 2 cypryśniki błotne oraz jodłą kalifornijską. Dalej wądrujemy ul. Fredry, aż do Hotelu Solny i skrącamy w lewo do ul. IV Dywizji Wojska Polskiego, która zaprowadzi nas do przejazdu kolejowego przy zbiegu tej ulicy z ul. Wschodnią. Stoi tu Wojskowy Dom Wypoczynkowy, który jest kresem naszej wyprawy. Można tutaj upiec kiełbaski przy ognisku, pośpiewał lub rozegrał sportowe konkurencje, korzystając z gościnności gospodarzy terenu.

 
Opracowano na podstawie pracy: "Na tropie pomników przyrody"autorstwa SKKT PTTK przy Szkole Podstawowej nr 4 w Kołobrzegu pod kierunkiem Pani Anny Djakowskiej
 

Kalendarz Wydarzeń

lipiec 2019
N P W Ś C Pt S
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Najbliższe wydarzenia

Brak wydarzeń

Dane Adresowe

BicyklStowarzyszenie
Turystyki
Rowerowej
"BICYKL" w Kołobrzegu

78-100 Kołobrzeg,
ul. Zapleczna 7G/13,

BGŻ S.A.
nr rachunku: 30 2030 0045 1110 0000 0254 0480

Andrzej Gall

tel. 604 071 946

Sondy

Na jakim rowerze jeździsz?