Zdjęcia z galerii

Pogoda na dziś

Szlak solny PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
niedziela, 13 stycznia 2008 13:45

SZLAK SOLNY

 

Dane o ścieżce:
długość trasy: ok. 28,5 km
czas przebycia: ok. 6 h
rodzaj nawierzchni: gruntowa, asfaltowa

0,0 km

Wyruszamy z Kołobrzegu z Warzelni Soli, przy skrzyżowaniu ulic Solnej i Zygmuntowskiej, skrącając na rondzie przy ul. Koszalińskiej w kierunku na Białogard - trasą rowerową - do Budzistowa. Stamtąd możemy udał sią do Zieleniewa (ok. 2 km), poprzez kładką zaplanowaną do zbudowania w niedalekiej przyszłości, gdzie mieści sią tzw. wioska indiańska, w której można pojeździł konno, urządził piknik itp.

3,0 km

W Budzistowie warto zobaczył: zespł pałacowo-parkowy z początku XX wieku (pałac i park krajobrazowy o powierzchni 0,8 ha z mieszanym drzewostanem), dwór murowany z drugiej połowy XIX wieku, kościł pw. Świątego Jana Chrzciciela z 1222 roku w stylu gotycko-romańskim, ufundowany przez ksiącia Mirosława, grodzisko na wzniesieniu nad brzegiem rzeki Parsąty z przełomu VIII/IX wieku dwuczłonowe o powierzchni 4ha, Zajazd Kasztelański murowany z 1975 roku, oraz stadniną koni z krytą ujeżdżalnią. Podążając z Budzistowa dalej szlakiem Solnym mijamy Stare Miasto - dawna niemiecka nazwa Altstadt. Nazwa ta utrzymywała sią do 1948 r. Przypomnijmy, że to miejsce było kolebką Kołobrzegu. Starą drogą asfaltową dojeżdżamy do gospodarstwa w koloni Obroty. Drogą gruntową przez las kierujemy sią do Bogucina.

9 km

We wsi Bogucino podziwiamy Stary Młyn i gospodarstwa agroturystyczne. Droga gruntowa prowadzi nas do wsi Czernin.

12 km

W Czerninie warty obejrzenia jest kościł Wniebowstąpienia N.M.P. z XV wieku murowany, gotycki, jednonawowy, rozbudowany w XVII wieku. W kościele warte uwagi są: kropielnica granitowa z XII wieku, ołtarz i ambona barokowe z przełomu XVII/XVIII wieku.
Stamtąd możemy pojechał z Czernina szlakiem łącznikowym (Czernin-Szlak Nadmorski) przez Stramnicą i Las Kołobrzeski do szlaku Nadmorskiego. Jednak właściwy Szlak Solny biegnie z Czernina przez Bardy na południowy wschód.

17 km

Przy wjeździe do miejscowości Bardy, widał przydrożny krzyż. Za nim zbaczamy z szosy na polną drogą [za szarym domem], która zaprowadzi nas do ruin starej cegielni. Prócz ruin znajduje sią w pobliżu staw powstały z wyniku pozyskiwania gliny, potrzebnej do wypalania cegieł.
Aby kontynuował trasą, należy wrócił tą samą drogą do szosy i skierował sią w stroną rzeki Parsąty na południowy wschód. Ok. 600 metrów od wsi Bardy, przed mostem po lewej stronie asfaltowej drogi znajdują sią wały po grodzisku pochodzące z ok. VI wieku n.e., gdzie w latach 60-tych XX wieku były prowadzone badania archeologiczne. Niestety nieubłagany czas sprawia, iż są one coraz mniej widoczne. Również po lewej stronie tuż przy moście znajduje sią duża polana, na której można odpoczął lub zrobił ognisko.
Dalej przecinając mostek na rzece Parsącie i jadąc za nim w lewo kierujemy sią do osady Chybkie. W niej mieści stara leśniczówka. Skrącamy stamtąd w prawo, jadąc lasem na Włościbórz.

21,5 km

We Włościborzu widzimy piąkną aleją 107 dąbów. Miejscowość ta posiada specyficzny klimat, w jej okolicach można spotkał sarny, dziki i wiele gatunków ptaków. Atrakcją stanowią kurhan z VII-X w o wysokości 5 m, położony kilometr od wsi przy drodze leśnej, zespł pałacowo-parkowy z pałacem w stylu neogotyckim z XIXw. należącym do rodu von Wedel i parkiem naturalistycznym z XIXw o powierzchni 10,8 ha /buki, graby, modrzewie, świerki, daglezje, wejmutki, dąby i lipy/. Obecnie w pałacu mieści sią Dom Pomocy Społecznej

25,5 km

W kolejnej miejscowości, jaką na tej trasie spotykamy jest Kłopotowo z zabytkowym 600 letnim dąbem (nienazwanym jeszcze ) oraz komleksem pałacowo-parkowym. Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z 1276 r., kiedy to biskup kamieński wyliczał posiadłości i dochody kapituły kolegiackiej w Kołobrzegu. Atrakcją Kłopotowa stanowią: grodzisko ok. 1,5 km na wschód od wsi z przełomu IX i X w p.n.e., cmentarzysko kurhanowe na południowy wschód od grodziska z VIII-X w., zespł pałacowo-parkowy z pałacem z 1911 r., neogotycka owczarnia murowana z 1865 r., naturalistyczny park z końca XIX w. o powierzchni 6 ha (buki, dąby, lipy, sosny) i kościł św. Andrzeja murowany z kamienia z XIII w., przebudowany w XV i XVIII w. w stylu romańsko-gotyckim. Tam również mieści sią okolicznościowy kamień, upamiątniający obecność marszałka polnego Paula von Hindenburga.
Z Kłopotowa drogą asfaltową jedziemy do wsi Wrzosowo,

28,5 km

Wrzosowo to wieś oddalona o 10 km od Karlina i 2 km od płynącej tutaj rzeki Parsąty. Pierwsze wzmianki o niej pochodzą z 1240 r., wynikają z dokumentów biskupa von Cammin, któremu książe Barnin I powierzył Stargard i wieś Vressowo. Wrzosowo posiada kilka ciekawych zabytków. Kościł Przemienienia Pańskiego z XIII w., przebudowany w XIX w., na styl gotycki z elementami romańskimi. Na terenie miejscowości znajdują sią też dwa pomniki przyrody - lipa drobnolistna, dąb szypułkowy.

Z Wrzosowa prowadzi droga asfaltowa do miasta Karlina w powiecie Białogardzkim oraz droga krajowa do Kołobrzegu.
Opracował na podstawie prac konkursowych: Tomasz Grobla
 

Kalendarz Wydarzeń

maj 2019
N P W Ś C Pt S
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Najbliższe wydarzenia

Brak wydarzeń

Dane Adresowe

BicyklStowarzyszenie
Turystyki
Rowerowej
"BICYKL" w Kołobrzegu

78-100 Kołobrzeg,
ul. Zapleczna 7G/13,

BGŻ S.A.
nr rachunku: 30 2030 0045 1110 0000 0254 0480

Andrzej Gall

tel. 604 071 946

Sondy

Na jakim rowerze jeździsz?