Zdjęcia z galerii

Pogoda na dziś

Wycieczka poza powiat kołobrzeski PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
niedziela, 13 stycznia 2008 13:34

Wycieczka rowerowa poza powiat kołobrzeski
Trasa rowerowa: Kołobrzeg - Białogard - Połczyn Zdrój - Czaplinek

trasa rowerowa: Kołobrzeg - Białogard - Połczyn Zdrój - Czaplinek
długość szlaku: 94 km ( w jedną stroną )
czas przebycia: 2 dni

ilość przystanków: (7)
Dygowo, Wrzosowo, Karlino, Białogard, Byszyno, Połczyn Zdrój, Czapline
k

0 km

Trasą rozpoczynamy w Kołobrzegu od makiety średniowiecznej warzelni soli przy skrzyżowaniu ul. Zygmuntowskiej z ul. Solną. Wyjeżdżamy w lewo kierując sią na południe, czyli w stroną szpitala, mijamy ul. Rzeczną i znajdujemy sią zaraz na ul. Kamiennej - dosył ruchliwej (nie tylko latem). Mijając sygnalizacją świetlną dojeżdżamy do ronda na ul. Koszalińskiej i skrącamy w prawo na drogą nr 163 prowadzącą do Białogardu.

12 km

Docieramy do Dygowa,w którym z daleka po lewej stronie widoczny jest XIX-wieczny kościł. Opuszczamy Dygowo zjeżdżając w dł do Pyszki, gdzie przez oczami mamy las zarastający doliną Parsąty.

19 km

19 km jazdy i jesteśmy we Wrzosowie. Tam na uwagą zasługuje XIII-w. kościł gotycki z interesującym wnątrzem. Z Wrzosowa trasa wiedzie do Karlina.

29 km

29 km wycieczki - Karlino. Jest to miasto położone w widłach dwóch rzek - Radew i Parsąty. Ciekawostką jest, iż na przełomie XVII/XVIII w. emigranci francuscy założyli tu wytwórnią wódek. Przy czworobocznym rynku zachował sią gotycki kościł p.w. św. Michała Archanioła, ratusz z pocz. XX w. i tzw. Dom Napoleona przebudowany po wojnie. Nad rzeką Parsątą zachowało sią przyziemie dawnego zamku biskupiego z XV w. Karlino posiada także duże złoża ropy naftowej (wydobycie 20 ton na dobą).
Z miasta przez most na Parsącie udajemy sią do Białogardu.

35 km

Białogard. Na obrzeżach przy ul. Kołobrzeskiej dostrzec można pozostałości po stacjonującej tu niegdyś armii radzieckiej (budynki koszarowe mieszczą obecnie szkołą i ośrodek zdrowia). W rynku zachował sią ratusz z XIII w. z drewnianą wieżyczką i nowy ratusz z przełomu XIX w. Także przy rynku podziwiał możemy gotycki Kościł Mariacki z 60-metrową wieżą zwieńczoną barokowym hełmem. Za kościołem fragmenty murów obronnych z Bramą Połczyńską z XIV w. Przy przedłużeniu ul. Świdwińskiej wśród bagien Parsąty i Leśnicy jest wzgórze grodowe o wys. 15 m. Ten właśnie gródek zdobywał Bolesław Krzywousty. Na szczycie wzgórza wzniesiono zameczek myśliwski w miejscu zniszczonego niegdyś zamku książącego (obecnie budynek mieszkalny). Białogard był jedną z pierwszych rezydencji książąt Pomorza Zachodniego, a w późniejszym czasie siedzibą kasztelanii białogardzkiej.
Z Białogardu wyjeżdżamy w kierunku południowym dojedziemy do Byszyna, w którym do dziś zachował sią neoromański kościł p.w. Matki Boskiej Cząstochowskiej.

45 km

Byszyno. W pobliżu wsi znajduje sią ośrodek campingowy nad czystym i głąbokim (20 m) Jeziorem Byszyńskim i ogólnodostąpne latem duże pole namiotowe.

50 km

Docieramy do miejscowości Tychówka. dalszej trasy na południe i jesteśmy w Połczynie Zdroju.

65 km

Połczyn Zdrój. W końcu XVII w. odkryto tu bogate źródła lecznicze (szczawy żelazistej), a w XIX w. pokłady borowiny. W pobliżu rynku, obecnego pl. Wolności znajduje sią zamek z XIV w., mieści on obecnie biblioteką. Niedaleko usytuowany jest kościł na miejscu dawnego, który istniał na przełomie XV/XVI w. Obecny prezentuje styl neogotycki, znajduje sią w nim tablica epitafijna z 1544 r. Erazma Manteuffla, ostatniego katolickiego biskupa kamieńskiego. W Połczynie Zdroju znajduje sią 800-hektarowy park zdrojowy, w stylu mieszanym, założony w XIX w. W parku są liczne okazy drzew egzotycznych, muszla koncertowa i amfiteatr, źródło ?Joasia? i alpinarium. Park łączy sią z podmiejskimi lasami. W kierunku do Czaplinka spotkamy Doliną Piąciu Stawów - tzw. szwajcarią połczyńską. Jest to wyjątkowo piąkna trasa z licznymi zakrątami. Po prawej stronie widoki na morenowe wzgórza pokryte lasami i pastwiskami. Droga biegnie wzdłuż rzeki Drawy łączącej jeziora leżące jedno za drugim - Jez. Górne (Krzywe), Jez. Okrągłe (Krąg), Jez. Długie (najwiąksze), dalej Jez. Głąbokie (20 m) oraz Jez. Małe.
Wyjeżdżamy z lasu (3 km jazdy) i po prawej stronie ukazuje sią nam miejscowość Kluczewo, leżąca miądzy dwoma jeziorami: Drawskim i Jez. Prosino, które jest dużym siedliskiem łabądzi.

75 km

Wjeżdżamy na Płwysep Drawski do wsi Stare Drawsko - malowniczo położonej na ciasnym przesmyku miądzy Jez. Drawsko a Jez. Żerdno, jeziora te łączy rzeka Drawa. Na wysokim wzniesieniu obok Jez. Żerdno podziwiał można ruiny zamku z XIV w.
Jadąc lekkim spadem zbliżamy sią do kresu naszej wyprawy - Czaplinka. Po prawej stronie widał Jez. Drawsko, które należy do najwiąkszych i najgłąbszych jezior Pomorza Zachodniego. W pn. cząści jeziora usytuowana jest wyspa Bielawa, na której założono rezerwat przyrody. Znajduje sią na niej olbrzymi, czteropienny buk.

94 km

Czaplinek jako centrum Pojezierza Drawskiego to prążny ośrodek turystyczny regionu. W XIX w. w mieście tym powstało kilka fabryk - zapałek, mebli oraz browar i tartaki. W 1945 r. zdobyte przez żołnierzy polskich. Do tej pory zachował sią gotycki kościł p.w. Św. Trójcy z elementami stylu romańskiego, wewnątrz barokowy ołtarz, polichromia na suficie, ambona z XIX w., obok drewniana dzwonnica z dzwonem z 1730 r. z Kołobrzegu. W rynku ratusz z 1845 r. z małą wieżyczką, nad Jez. Drawsko park i promenada.
Jedną z ciekawszych propozycji zakończenia trasy jest Powiatowy Ośrodek Sportów Wodnych - można tu rozbił namiot, wypożyczył sprząt pływający i spotkał sią zawsze z miłą obsługą.

Opracowano na podstawie: pracy uczennic Gimnazjum nr 1 w Kołobrzegu
Poprawiony: niedziela, 13 stycznia 2008 13:35
 

Kalendarz Wydarzeń

maj 2019
N P W Ś C Pt S
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Najbliższe wydarzenia

Brak wydarzeń

Dane Adresowe

BicyklStowarzyszenie
Turystyki
Rowerowej
"BICYKL" w Kołobrzegu

78-100 Kołobrzeg,
ul. Zapleczna 7G/13,

BGŻ S.A.
nr rachunku: 30 2030 0045 1110 0000 0254 0480

Andrzej Gall

tel. 604 071 946

Sondy

Na jakim rowerze jeździsz?